Price Per Unit Calculator

Compare unit prices to spot the better deal.

Divide total price by quantity to get a comparable unit cost.

What you enter

Worked example

With the default inputs:

Result
Option A unit price$0.50
Option B unit price$0.40
Better dealOption B

Related everyday money calculators

All calculators · Free tools · Methodology